Szczepienia przeciw chorobom zakaznym u psów

Wścieklizna – choroba śmiertelna, prawo polskie nakłada na właścicieli psów obowiązek corocznego szczepienia przeciwko tej chorobie. Wirus będący w ślinie zwierzecia chorego, poprzez ugryzienie przenika do drugiego organizmu. Okres inkubacji tej choroby wynosi od 3 do 8 tygodni. Objawy spowodowane są przez zapalenie mózgu. Zmiany jakie widzimy dotyczą osobowości psa czyli: miły pies może zrobić się drazliwy oraz agresywny i odwrotnie, agresywny z natury pies zrobi się niezwykle miły. Kolejna faza to światłowstręt, odrętwienie, gorączka, wymioty, biegunka.  Następuje utrata naturalnego uczucia strachu, pies atakuje zwierzęta i ludzi. Choroba kończy się śmiercią.

Borelioza ( choroba z Lyme) – występuje u ludzi i zwierząt. Boreliozę wywołuje bakteria Borreli burgdorferi (krętek), która dostaje się do krwi podczas ukąszenia przez kleszcza, zarażonego krętkami. Krętki po przeniknięciu do organizmu atakują: serce, stawy, nerki oraz ośrodkowy układ nerwowy. U psów objawia się nawracającym stanem zapalnym stawów. Choroba jest bardzo trudna w diagnozowaniu, dlatego też tylko szczepienie umożliwia zabezpieczenie psa.

Choroba Koronawirusowa – biegunka wywołana przez wirus korona. Choroba objawia się brakiem łaknienia, osłabieniem oraz wodnistą biegunką, często w kolorze  żółto-pomarańczowym o silnym, specyficznym zapachu. Jednoczesna infekcja spowodowana wirusem korona i parwo, wywołuje poważne objawy prowadzące w większości wypadków do śmierci psa.

Choroba parwowirusowa –  biegunka wywołana przez wirus parwo. Choroba ta poraz pierwszy została stwierdzona w Stanach Zjednoczonychw 1978r.  skąd w bardzo krótkim czasie rozprzestrzeniła sie na cały świat. Choroba posiada dwie formy wystepowania: jelitowa i  sercowa. Pierwsze objawy formy jelitowej to depresja, osowiałość, wymioty oraz biegunka. Forma jelitowa powoduje dużą śmiertelność.

Nosówka – jedna z najgroźniejszych psich chorób zakaźnych. Charakteryzuje się wzrostem temperatury, następnie dochodzi do zapalenia oskrzeli i płuc jak również zapalenia żołądka i jelit. Choroba atakuje również układ nerwowy. Powoduje bardzo wysoką śmiertelność u psów. 

Zakaźne zapalenie wątroby psów (Choroba Rubartha) – choroba wywołana przez adenowirus typ 1. Choroba posiada bardzo szybki przebieg  i moze doprowadzić do śmierci psa w ciągu 24 – 30 godzin. Jej objawy to wysoka gorączka, wymioty, biegunka, drgawki, czasem żółtaczka. Moze wystepować razem z nosówką.

Leptospiroza (Canicola i Icterohaemorrhagiae) – pierwsza z nich jest niezwykle popularna i rozprzestrzenia sie na drodze bezpośredniej. L. Canicola wywołuje tyfus psi, leptospiry osiadają w nerkach. Typowe objawy to duże pragnienie, wymioty, biegunka ze skrzepami krwi.
Druga z nich wywołuje żółtaczkę zakaźną. Leptospiry osiadają w wątrobie i uszkadzają jej miąższ. Objawy to gorączka, wymioty, brak apetytu  

Kaszel kenelowy – wywołany jest przez adenowirus typ 2. Wywołuje groźne infekcje układu oddechowego. Objawy to nieżyt gardła oraz oskrzeli, stan zapalny migdałków jak również zapalenie płuc. Zaczyna się od suchego spazmatycznego kaszlu, który utrzymuje sie wiele tygodni. Wirus Parainfluenzy moze wywołac kaszel kenelowy.

Herpeswiroza u szczeniąt wywołuje ją wirus, który atakuje szczenięta będące w wieku od 1 do 3 tygodnia życia.Objawy choroby występują natychmiast po zarażeniu. Należą do nich wzdęcie i bardzo silny ból brzucha, od którego szczeniak cały czas skomle. Zgon następuje po około 24 godzinach.  

Tagi: , ,

Statystyki

0336648
Wizyt dziś: 40
Wszystkich: 336648
Kliknięć dziś: 117
Gości online: 1

Pacjenci

zd4 img_1299957593_904_lg img_1379723838_130_lg

Kontakt

Przychodnia weterynaryjna
NA STOKACH
Janosika 143 A, Łódź 92-108
e-mail: weterynarz[at]nastokach.pl
Telefon: 042-679-24-24

Więcej

Pin It on Pinterest

Translate ?