Co robić, gdy nasz pies choruje

Co robić, gdy nasz pies zachoruje?

Co robić, gdy nasz pies choruje

Kiedy nasze ukochane zwierzęta chorują lub zdarza im się wypadek, czujemy się bezradni, ponieważ nie tylko martwimy się o nie, lecz także nie możemy zapytać, co im dolega i jak się czują.

Koniecznością w takim przypadku staje się dobry weterynarz, by mogł postawić diagnozę i podjąć decyzję o właściwym sposobie leczenia Twojego psa lub kota, bądź innego pupila. W wielu przypadkach będziesz w stanie określić, na co choruje pies, jeszcze przed rozmową z weterynarzem, co ułatwi ci zrozumienie działań lekarza i umożliwi przeprowadzenie rzeczowej dyskusji na temat zalet i wad dostępnych metod leczenia. Powinniśmy zwracać uwagę na znaczące zmiany w zachowaniu zwierzęcia i informować o nich weterynarza. Jeśli pies nagle zaczyna zachowywać się agresywnie, unika kontaktu z nami lub innymi psami, jego aktywność spada, śpi mniej lub więcej niż zwykle może to być również objawem wynikającym z choroby zwierzęcia.

Wymioty, jeśli się powtarzają należy koniecznie udać się z psem do weterynarza. Jeśli nasz pies lub kot nagle straci apetyt, bądź pije znacznie mniej lub więcej wody powinniśmy również skonsultować to z weterynarzem. Zaś częste drapanie się przez psa może świadczyć o alergii, chorobie skórnej lub występowaniu pasożytów. Pojawianie się wyłysień, oraz zmian skórnych, guzów, bądź nadmierne wypadanie sierści powinniśmy zgłosić lekarzowi weterynarii. Uszy zdrowego psa są różowe, bez nieprzyjemnego zapachu i wydzielin. Regularnie zaglądamy do uszu psa, by sprawdzić czy nie dzieje się w nich nic niepokojącego, dlatego powinniśmy koniecznie dokładniej im się przyjrzeć jeśli pies je drapie lub potrząsa głową, ponieważ takie zachowanie może być objawem zapalenia ucha. Oczy i nos u zdrowego psa są bez żadnych wycieków, a nos psa jest zawsze lekko wilgotny.

Jeśli nasz pies zaczął kuleć na którąś z kończyn oglądamy dokładnie tę łapę w poszukiwaniu wbitego ciała obcego, może to być bardzo często na przykład kawałek szkła. Jeśli potrafimy to usuwamy je i udajemy się do lekarza weterynarii w celu zabezpieczenia rany i stwierdzenia, czy nie wymaga ona dodatkowych zabiegów, np. szycia, bądź oczyszczenia. Jeśli nie znajdujemy przyczyny to również udajemy się do weterynarza. Zwracamy uwagę czy pies nie ma problemów ze wstawaniem, wchodzeniem po schodach, bieganiem itp.

Temperatura ciała zdrowego psa w spoczynku wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza, temperaturę mierzymy w odbycie psa termometrem elektronicznym, temperatura powyżej 39 stopni zwykle oznacza stan chorobowy. Powinniśmy również kontrolować oddawanie moczu i kału przez psa, ponieważ biegunka może być objawem poważnej choroby i w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, nie należy więc jej lekceważyć. Jeśli zauważymy, że pies oddaje luźny i wodnisty stolec, oraz zawiera on krew lub pasożyty powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Powinniśmy również zwrócić naszą uwagę wszelkie zmiany w wypróżnianiu się naszego psa, w tym na zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu, zaparcia. Tak zwane saneczkowanie, czyli pocieranie pośladkami o podłoże, może być spowodowane alergią, zatkaniem gruczołów około odbytowych, utkwieniem w odbycie ciała obcego, a i nawet obecnością pasożytów.

Najlepiej jeśli chorego psa lub kota bada i leczy zawsze ten sam lekarz weterynarii, gdyż lepiej go zna i łatwiej będzie mu postawić konkretną i właściwą diagnozę. Dlatego nie powinno się zmieniać lekarza, jeśli mamy do niego zaufanie. Najtrudniej leczyć psy zwiedzające wszystkie okoliczne przychodnie weterynaryjne, gdyż najczęściej zastosowano już wszystkie możliwe wynalazki medyczne. Lekarz naszego pupila powinien stać się lekarzem domowym, co nie znaczy, że przychodzi do naszego domu. Lekarze weterynarii wolą przyjmować u siebie w gabinecie, z odpowiednim sprzętem i odpowiednim asortymentem leków, gdzie psy są bardziej zdyscyplinowane, niż w dającym poczucie bezpieczeństwa otoczeniu własnego domu.

Statystyki

0331009
Wizyt dziś: 179
Wszystkich: 331009
Kliknięć dziś: 374
Gości online: 4

Pacjenci

ela3 tt1 zd

Kontakt

Przychodnia weterynaryjna
NA STOKACH
Janosika 143 A, Łódź 92-108
e-mail: weterynarz[at]nastokach.pl
Telefon: 042-679-24-24

Więcej

Pin It on Pinterest

Translate ?