Radiografia cyfrowa

Posiadamy CYFROWY RTG (zakupiony w maju 2012). W takim systemie obraz z naświetlonej kasety przetwarzany jest cyfrowo na ekranie monitora o wysokiej rozdzielczości. Pozwala to z dużo większą dokładnościąo ceniać obrazy rentgenowskie w stosunku do starego systemu z użyciem klisz. Jest bardzo cennym narzędziem, które pozwoli nam skuteczniej diagnozować Państwa pupili.


Przez wiele lat radiografia analogowa była wystarczającą metodą diagnostyczną. Jednak z dobą komputeryzacji domagano się precyzyjniejszych wyników obrazowania oraz archiwizacji danych. Nie pozwalały na to zwykłe klisze. Tradycyjna metoda jest zależna od kilku procesów (funkcja nośnika ? klisza, wywoływania, funkcja obrazowania i funkcja archiwizacji) dlatego często zdarzały się niedokładne wyniki.

Poszukiwano więc rozwiązania które skróci usprawni oraz zoptymalizuje te procesy. Dlatego w 1980 roku wprowadzono komercyjnie pierwsze systemy cyfrowe do radiografii (computed radiography) gdzie nośnikiem obrazu była płyta IP I za pomocą skanera laserowego odczytywano płytę i za pomocą specjalnego programu komputerowego przetwarzane ją na obraz.

Dalszym etapem rozwoju radiografii cyfrowej są system DDR (Direct Digital Radiography). Systemy te wyeliminowały kolejny czynnik, którym była płyta oraz skaner.

Nośnikiem pamięci jest w tym wypadku płyta detektorowa TFT, która zostaje naświetlona i przekazuje już przetworzony obraz do komputera.

Zaletą radiografii cyfrowej jest również profesjonalna obróbka zdjęć formatu DICOM. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania mamy możliwość nakładania na otrzymany obraz różnych filtrów ROI, dzięki którym jesteśmy w stanie przeniknąć bądź uwypuklić odpowiednie obszary obrazu.

Pacjenci

zd5 IMG_20180201_160616590 img_1299957291_482_lg

Kontakt

Przychodnia weterynaryjna
NA STOKACH
Janosika 143 A, Łódź 92-108
e-mail: weterynarz[at]nastokach.pl
Telefon: 042-679-24-24

Więcej

Pin It on Pinterest

Translate ?